ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶԻ ԱՆԻ ՀԱՄԱՅՆՔԻ ՄԱՐԱԼԻԿ ՔԱՂԱՔԻ ՇԻՐԱԿԱՑՈՒ ՓՈՂՈՑ 1-ԻՆ ՆՐԲԱՆՑՔ ԹԻՎ 8/1 ՀԱՍՑԵՈՒՄ ԳՏՆՎՈՂ ՀՈՂԱՄԱՍԻ ԵՎ ՆՐԱՆՈՒՄ ԱՌԿԱ ՄԻՆՉԵՎ 2001 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 15-Ը ԿԱՌՈՒՑՎԱԾ ԲՆԱԿԵԼԻ ՏԱՆ ԵՎ ԲՆԱԿԵԼԻ ՆՊԱՏԱԿԱՅԻՆ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ՝ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ԳՈՒՅՔԱՅԻՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հարցի քննարկման համար հիմք է հանդիսացել Սամվել Ավետիքի Ավդալյանի կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Անի համայնքի ղեկավարին ներկայացված 2025 թվականի մարտի 12-ի դիմումը:
Ղեկավարելով «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 24-րդ կետի, Հայաստանի Հանրապետության Հողային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 16-րդ մասի կետերի դրույթներով, «Իրավունքը հաստատող փաստաթղթերը չպահպանված անհատական բնակելի տների կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի դրույթներով, հիմք ընդունելով Մարալիկ քաղաքի հողային բարեփոխումների և սեփականաշնորհման տեղական հանձնաժողովի 17․06․1997 թվականի թիվ 6 որոշումից 18․03․2025 թվականին տրամադրված քաղվածքը՝ ըստ որի քաղաքացի Սամվել Ավետիքի Սահակյանի ընտանիքին հատկացվել է 0,10 հեկտար տնամերձ հողամաս, որը որակավորում ունեցող լիցենզավորված մասնագետի կողմից կազմված հողմամասի հատակագծի տվյալների փաստացի կազմում է 0,10308 հեկտար, իսկ քաղաքացիների կողմից ավել օգտագործվող 0,00308 հեկտար հողմասը բավարարում է Իրավունքը հաստատող փաստաթղթերը չպահպանված անհատական բնակելի տների կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի պահանջները, հաշվի առնելով որ Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի Անի համայնքի Մարալիկ քաղաքի Շիրակացու փողոց 1-ին նրբանցք թիվ 8/1 բնակելի տուն հասցեում գտնվող 08-003-0050-0022 կադաստրային ծածկագրով բնակավայրերի նպատակային նշանակության, բնակելի կառուցապատման գործառնական նշանակության հողամասում առկա բնակելի տունը և օժանդակ շինությունները կառուցվել են մինչև 2001 թվականի մայիսի 15-ը, հողամասը ընդգրկված չէ Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված հողամասերի ցանկում․
1. Վերականգնել գույքային իրավունքները և Հայաստանի Հանրապետության Շիրակի մարզի, Անի համայնքի, Մարալիկ քաղաքի Շիրակացու փողոց 1-ին նրբանցք թիվ 8/1 բնակելի տուն հասցեում գտնվող 08-003-0050-0022 կադաստրային ծածկագրով 0,10308 հեկտար բնակավայրերի նպատակային նշանակության, բնակելի կառուցապատման գործառնական նշանակության հողամասի և նրանում առկա մինչև 2001 թվականի մայիսի 15-ը կառուցված շինությունների նկատմամբ ճանաչել՝ Սամվել Ավետիքի Ավդալյանի /ծնված 24․02․1955 թվականին, անձնագիր AT0660797, տրված 022-ի կողմից 09․02․2021 թվականին/, Ռոզա Մկրտիչի Ավդալյանի /ծնված 30․04․1961 թվականին,անձնագիր AV0397280, տրված 022-ի կողմից 25․08․2022 թվականին/, Ավետիք Սամվելի Ավդալյանի /ծնված 30․05․1980 թվականին,անձնագիր AT0340241, տրված 022-ի կողմից 24․12․2019 թվականին/, Արմինե Սամվելի Ավդալյանի /ծնված 30․05․1980 թվականին/, Մարի Սամվելի Ավդալյանի /ծնված 19․06․1985 թվականին,անձնագիր AR0540611, տրված 028-ի կողմից 18․12․2017 թվականին/ ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքը:
3. Որոշումն ուժի մեջ է մտնում քաղաքացիներին սույն որոշման մասին պատշաճ ծանուցման պահից։